500 კვ. ძაბვის ელექტროგადამცემი ხაზი “კავკასიონი”, რომელიც აკავშირებს საქართველოსა და რუსეთის ენერგოსისტემებს წარმოადგენს უნიკალურ ნაგებობას, მისი ტრასა გადის ურთულეს რელიეფურ პირობებში და გადაკვეთს მრავალ ზვავ და მეწყერსაშიშ ზონებს, რომლებიც კავკასიონის მთავარი ქედის ჩრდილო და სამხრეთ ფერდობებზე მდებარეობს.
მრავალწლიანი დაკვირევებებისა და დაგროვილი მასალების ანალიზის შედეგად დადგინდა, რომ ელექტროგადამცემი ხაზი “კავკასიონი”-ს მუშაობისათვის ყველაზე არასაიმედო უბნებს წარმოადგენს ამ ფერდობებზე განთავსებული მონაკვეთები მდინარეების მახარისა და კლიჩის ხეობებში. ხაზის ამ 20 კილომეტრიან მონაკვეთებზე ექსპლუატაციაში გაშვებიდან დღემდე ადგილი ჰქონდა ბუნებრივი ფაქტორების (ზვავი, მეწყერი, ყინულმოცვა და სხვა) ზემოქმედების გამო მის არაერთ სერიოზულ დაზინებებს (ანძების წაქცევა, სადენების გაწყვეტა და სხვა).
სს ”საქრუსენერგო”-ს გენერალური დირექტორის პირველი მოადგილის შ. მაისურაძის წინადადების თანახმად, აღნიშნული დაზიანებების თავიდან აცილებისა და 500 კვ. ძაბვის ელექტროგადამცემი ხაზი “კავკასიონი”-ს მუშაობის საიმედობის გაზრდის მიზნით, მიღებული იქნა გადაწყვეტილება, მდინარე კლიჩის ხეობაში, კავკასიონის მთავარი ქედის სამხრეთ ფერდობების ზოგიერთ უბანზე კერძოდ კი, №224 ანძის რომლის სამივე საყრდენი და № 225 ანძის ერთი საყრდენი (2005 წლის მარტის თვეში წაქცეული იქნა ზვავის ზემოქმედების შედეგად), ნაცვლად მეტალის ანძებისა, გამოყენებული ყოფილიყო ბაგირზე დაკიდების მეთოდი.
გვარლური დაკიდების ვარიანტის შემუშავება ითვალისწინებდა მდინარე კლიჩის ხეობაზე სპეციალური “საბაგირო ხიდის” საკმაოდ მაღალ ნიშნულზე მშენებლობას და მასზე საჰაერო ხაზის სადენების დაკიდებას, ნაცვლად თოვლის ზვავებით მთლიანად წაღებული №224 ანძისა და აგრეთვე ზვავსაშიშ ზონებში განთავსებულ სხვა №215, №220, №222, №223 და №225 მეტალის ანძებისა. აღნიშნული ნაკარნახევი იყო საჰაერო ხაზის განსახილველ უბანებზე არსებული ანძებისა და სადენების მიმართ ზვავების მექანიკური ზემოქმედების თავიდნ აცილების აუცილებლობისა და შედეგად, საჰაერო ხაზის მუშაობის საიმედობის ამაღლებით.
გვარლური დაკიდება შედგება მდინარე კლიჩის ორ ნაპირს შორის პარალელურად დაჭიმული 21 მილიმეტრის დიამეტრის ფოლადის გვარლების სისტემისაგან, რომლებიც დამაგრებულია დამაბოლოებელი ქუროებით საანკერო ფილების ღუზებზე, აღნიშნული ფილები დაყენებულია 2,6-3 მეტრის სიგრძის გრუნტის საანკერო ჭანჭიკებზე, რომლებიც ჩამაგრებულია და ჩაბეტონებულია 93 მმ. დიამეტრის საანკერო შურფებში. გვარლური სისტემის განივად, ე.გ.ხ.-ის ღერძულად დაყენებულია 6,5მ. სიგრძის 3 ტრავერსი, ცალკეული ფაზების სადენების V-მაგვარი გირლანდების ჩამოსაკიდათ.
გვარლური დაკიდება წარმოადგენს 1000 მეტრის სიგრძის გვარლებს, რომლებიც ერთმანეთში გადაბმულია სახაზო ქუროების საშუალებით, რომელშიც Б83 მარკის ბაბიტია ჩასხმული. ტრავერსი დამზადებულია №20 ფოლადის კუთხედისაგან. შენადუღი კონსტრუქციის საანკერო ფილა დამზადებულია ფოლადი ნაგლიდან: №30 და №16 შველერებით და ფურცლოვანი ნაგლინით 10-20 მმ. სისქის ფარგლებში. ფოლადის საანკერო ჭანჭიკი არის დიამეტრით 56მმ. და სიგრძით 2,7-3 მ. ფოლადის სოლები დამზადებულია 80მმ. სქელკედლიანი ფოლადის მილებისაგან. 88-90 მმ. სქელკეედლიანი ფოლადის მილისაგან დამზადებულია ჩასოლილი მასრა.
საქართველოში პირველად 500კვ საჰაერო ხაზის სადენების გვარლურ დაკიდებასთან დაკავშირებული ობიექტის პროექტირება და მშენებლობა ხორციელდებოდა პარალელურად, რაც დაკავშირებული იყო განსაკუთრებულ სირთულეებსა და პასუხისმგებლობასთან, რომელიც თავის მხრივ განპირობებული იყო კლიმატური პირობებით (ზაფხულისა და ნაწილობრივ გაზაფხულის პერიოდები – სულ 4-5 თვე), ხაზის დაზიანებული უბნის აღდგენისათვის საჭირო უკიდურესად შემჭიდროებული ვადებითა და სხვა გარემოებებით.
საჰაერო ხაზის დაზიანებული №224 ანძის უბანზე აღდგენითი საამშენებლო-სარემონტო სამუშაოები ძირითადად დასრულდა 2005 წელს. ხაზი ექსპლუატაციაშია და აღნიშნული უბნის მუშაობის იმედიანობის მიმართ დღემდე რაიმე შენიშვნები არ ყოფილა. 2006 წლიდან გაგრძელდა საპროექტო და მოსამზადებელი სამუშაოები დანარჩენ ზვავსაშიშ ზონებში სარეკონსტრუქციო ღონისძიებების ჩასატარებლად, რომელიც გაგრძელდა 2007 წლამდე და უკვე განსხვავებული სქემით განხორციელდა №220 ანძაზე.
№220 კუთხურ-ანკერული ანძის მარჯვენა და შუა დგარები და მათზე გაბმული A და B ფაზების სადენები ზვავსაშიშ ზონაში მდებარეობს. მათი დაზიანების ალბათობა დიდი იყო, რასაც ადასტურებს ის ფაქტიც, რომ წარსულში ადგილი ჰქონდა ზვავის ზემოქმედების გამო დაზიანების ორ შემთხვევას. აღნიშნული უბნის იმედიანობის უზრუნველსაყოფად ჩვენს მიერ გათვალისწინებულია მთელი რიგი ღონისძიების ჩატარება, მათ შორის უმთავრესია სადენების დამაგრება ანძების გარეშე – სპეციალური გამომჭიმავი გირლიანდების მეშვეობით, მათი უშუალოდ კლდეში ჩამაგრების გზით.
აღნიშნული პროექტი თავისთავად უნიკალურია, ისევე როგორც 2005 წელს წარმატებით განხორციელებული ე.წ. “გვარლური დაკიდება”.
ტოპოგეოდეზიური და გეოლოგიური მონაცემების საფუძველზე დადგინდა, რომ ე.გ.ხ-ის თითოეული ფაზის მიკიდება კლდეზე უნდა განხორციელდეს №220-ე საყრდენთან გამავალი გზის ზედაპირიდან, შესაბამისად 85 და 95 მეტრის სიმაღლეზე. კლდის ქანის ფიზიკურ-მექანიკური თვისებების კვლევების გეოლოგიური მონაცემების და ე.გ.ხ.-ის ელექტრონული პარამეტრების საფუძველზე, დამუშავდა პროექტის სამშენებლო ნაწილის მუშა-ტექნიკური დოკუმენტაცია, კერძოდ, თითოეული ფაზის კლდეზე მიკიდება ხორციელდება 4-4 ანკერის საშუალებით. ანკერების, რომელთა დიამეტრია 56მმ, კლდეში ჩასმა ხდება კლდის დამუშავებული ზედაპირის მართობულად, კლდეში გაკეთებული 93 მმ-იანი დიამეტრის ნახვრეტებში წინასწარი გაჭექვით, მექანიკური ძალის გამოყენებით და შემდეგ საბოლოოდ ცემენტის ხსნარით ჩაბეტონებით.
№ 220 ანძაზე სამუშაოები დასრულდა 2007 წლის სექტემბერში და ამ უბანზეც პრაქტიკულად მინიმუმამდე იქნა დაყვანილი ზვავის ზემოქმედებისაგან ხაზის დაზიანებისა და წარმოქმნილი ჰაერის ტალღის გავლენით ავარიული გამორთვების ალბათობა.
ზვავსაშიშ ზონებში ელ. გადამცემი ხაზების იმედიანი მუშაობის უზრუნველყოფის მიზნით დღემდე გამოყენებულია სხვადასხვა სახის ღონისძიებები, რომელთა განხორციელება დაკავშირებულია მნიშვნელოვან კაპიტალდაბანდებებთან და ტექნიკურ სირთულეებთან. უნდა აღინიშნოს, რომ მათი მუშაობა პრაქტიკულად არაეფექტურია და ვერ უზრუნველყოფს ხაზების უსაფრთხო ექსპლუატაციას.
მდინარე კლიჩის ხეობაში ამჟამად განხორციელებული 500კვ. ელ გადამცემი
ხაზის ბაგირული დაკიდების ვარიანტები, შესრულდა პირველად და წარმოადგენს უნიკალურ ნაგებობებს. განვლილმა პერიოდმა გვიჩვენა, რომ მას ალტერნატივა არ გააჩნია და

500 кв. Линия электропередачи «Кавкасион», соединяющая энергосистемы Грузии и России, представляет собой уникальное сооружение, ее трасса проходит через сложнейшие условия местности и пересекает множество лавиноопасных и оползнеопасных зон, которые расположены на северных и южных склонах горы. Главный Кавказский хребет.
В результате многолетних наблюдений и анализа накопленных материалов установлено, что участки, расположенные на этих склонах в долинах рек Махар и Клич, являются наиболее ненадежными участками для эксплуатации ЛЭП «Кавкасиони». Эти 20-километровые участки линии с момента ввода в эксплуатацию понесли ряд серьезных повреждений (падение мачт, обрыв тросов и т. д.) в результате воздействия природных факторов (лавин, оползней, ледяного покрова и т. д.). операция.
Первый заместитель генерального директора АО «Сакрусэнерго» По предложению Майсурадзе, во избежание упомянутых травм и 500 кв. В целях повышения надежности ВЛЭП «Кавкасиони» принято решение в долине реки Клич, на некоторых участках южных склонов Главного Кавказского хребта, в частности, все три опоры мачты № 224 и одной опоры мачты № 225 (в марте 2005 г. упала в результате воздействия лавины), вместо металлических шестов использован метод подвешивания на веревке.
Разработка варианта подвески гварлура предусматривала сооружение специального «веревочного моста» в долине реки Клич на достаточно высокой точке и подвешивание на нем проводов ВЛ вместо полностью убранной мачты № 224. снежными лавинами, а также другие № 215, № 220, № 222, № 223, расположенные в лавиноопасных зонах № 225 металлических вышек. Это было продиктовано необходимостью избежать механического воздействия лавин на мачты и тросы на рассматриваемых участках ВЛ и, как следствие, повысить надежность работы ВЛ.
Тросовая подвеска представляет собой систему стальных тросов диаметром 21 мм, натянутых параллельно между двумя берегами реки Клич, закрепленных торцевыми крышками к анкерным плитам, эти плиты установлены на грунтовые анкерные болты длиной 2,6-3 метра, которые анкеруются и бетонированный 93 мм. по диаметру анкерных болтов. В качестве оси E.G.K. установлено 6,5 м. 3 траверсы длиной, подвешивающие V-образные гирлянды из отдельных фазных проводов.
Тросовая подвеска состоит из тросов длиной 1000 метров, которые соединены друг с другом посредством линейных шнуров, в которые заделан баббит марки В83. Траверса изготовлена ​​из стального уголка №20. Анкерная пластина сварной конструкции изготавливается из стального проката: №30 и №16 с швеллерами и рулоном листа 10-20 мм. в пределах толщины. Стальной анкерный болт имеет диаметр 56 мм. и длиной 2,7-3 м. Стальные клинья изготавливаются толщиной 80 мм. Из толстостенных стальных труб. 88-90 мм. Толстостенная стальная труба изготовлена ​​из чугуна.
Впервые в Грузии проектирование и строительство объекта, связанного с подвеской проводов ВЛ 500 кВ, осуществлялось одновременно, что было связано с особыми трудностями и ответственностью, что, в свою очередь, определялось климатическими условиями (летом и частичной весенние периоды — всего 4-5 месяцев), необходимые для восстановления поврежденного участка линии в связи с крайне сжатыми сроками и другими обстоятельствами.
В 2005 году восстановительно-строительные и ремонтные работы в районе поврежденной мачты № 224 ВЛ были в основном завершены. Линия введена в эксплуатацию, замечаний по поводу надежности работы указанного участка не поступало. С 2006 года продолжались проектные и подготовительные работы по реконструкции мероприятий на остальных лавиноопасных участках, которые продолжались до 2007 года и уже проводились по другой схеме на мачте № 220.
Правая и средняя стойки углово-анкерной мачты № 220 и подключенные к ним провода фаз А и Б расположены в лавинной зоне. Вероятность их повреждения была высока, что подтверждается тем, что в прошлом было два случая повреждения из-за воздействия лавин. Чтобы обеспечить перспективность указанной территории, мы запланировали провести ряд мероприятий, важнейшей из которых является крепление тросов без мачт — через специальные натяжные гирлянды, прикрепив их непосредственно к скале.
Упомянутый проект уникален сам по себе, как и т.н. успешно реализованный в 2005 году. «Гуральская подвеска».
На основании топогодезических и геологических данных определено, что каждая фаза Э.Г.Х должна быть прикреплена к скале на высоте 85 и 95 метров соответственно от поверхности дороги, проходящей мимо опоры № 220. На основании геологических данных о физико-механических свойствах породы и электронных параметров Э.Г.К. была обработана трудо-техническая документация строительной части проекта, в частности, каждая фаза крепится к породе путем средства из 4-4 анкеров. В скалу вставляются анкеры диаметром 56 мм.
Бурение осуществляется путем предварительного просверливания в обработанной поверхности породы отверстий диаметром 93 мм с применением механической силы и последующего цементирования цементным раствором.
Работы на мачте №220 были завершены в сентябре 2007 года, и на этом участке также практически сведена к минимуму возможность повреждения линии лавинами и возможность аварийного отключения из-за воздействия образующихся воздушных волн.
В лавиноопасных зонах, например. Для обеспечения надежной работы линий электропередачи до настоящего времени применяются различные мероприятия, реализация которых связана со значительными капитальными вложениями и техническими трудностями. Следует отметить, что их работа практически неэффективна и не может обеспечить безопасную эксплуатацию линий.
500 кв.м. Передатчик электронной почты
Варианты подвески троса линии выполнены впервые и являются уникальными конструкциями. Прошедший период показал нам, что альтернативы ему нет.