500 კვ ეგხ „ქართლი-1“ ერთმანეთთან აკავშირებს ქვესადგურებს: „ქსანი-500“ და „გარდაბანი-500“. ელექტროგადამცემი ხაზის სიგრძე 91 კმ-ია და მოიცავს 249 ანძას. ელექტროგადამცემი ხაზი ექსპლუატაციაში შევიდა 1968 წელს და მასზე დამონტაჟებულია АС400/51 მარკის სადენი. ეგხ-ს საპროექტო დატვირთვა 900 მგვტ-ს შეადგენს.
ელექტროგადამცემი ხაზების ტექნიკურად გამართულ მდგომარეობაში შენარჩუნების, ასევე მომსახურე პერსონალისა და ეგხ-ების გასწვრივ მცხოვრები მოსახლეობის უსაფრთხოებისა და სანიტარული ნორმების დაცვის ერთ-ერთი აუცილებელ პირობას წარმოადგენს  ეგხ-ს სადენებსა და მიწას შორის მინიმალური დასაშვები გაბარიტის არსებობა.
ერთი და იგივე ძაბვის ელექტროგადამცემი ხაზისათვის სწორედ მანძილი სადენებსა და მიწას შორის წარმოადგენს ელექტრული ველის დაძაბულობის ერთ-ერთ განმსაზღვრელ პირობას და იგი იზრდება გაბარიტის შემცირებასთან ერთად.
გაბარიტების აღდგენა ძირითადად ხდება ელექტროგადამცემი ხაზის ქვეშ გრუნტის მოჭრით, ან თუ ამის შესაძლებლობა არსებობს – სადენების დაჭიმვით. მიუხედავად ამისა არის შემთხვევები, როცა ასეთი მეთოდებით გაბარიტის ნორმის ფარგლებში მიყვანა შეუძლებელი ხდება.
მაგალითისათვის: 500 კვ ეგხ „ქართლი-1“-ის N208-N209 ანძებს შორის მალში გაბარიტი სადენებიდან მდინარე არაგვისა და საგურამო-ნატახტარის წყალსადენის სალექარების გამყოფ დამბამდე, რომელზეც მოწყობილი იყო საავტომობილო გზაც, შეადგენდა 5 მეტრს, ნაცვლად ნორმით გათვალისწინებული 9 მეტრისა. დამბაზე გზა გადაღობილი იყო და ტრანსპორტის მოძრაობა აკრძალული. მსგავსი სიტუაცია იყო თბილისი-თელავის საავტომობილო გზის გომბორის მონაკვეთზე. იქ სადაც ეგხ „ქართლი-1“-ის N98-N99 მალის სადენები კვეთს საავტომობილო გზას, მანძილი სადენებიდან გზის ზედაპირამდე შეადგენდა 7 მეტრს, რაც საავტომობილო გზების გადაკვეთებისათვის წარმოადგენს საპროექტო ნორმის უხეშ დარღვევას. სავარაუდოთ ამ ადგილზე გომბორის გზის რეაბილიტაციისას მოხდა გზის საფარის ნიშნულის აწევა ადრინდელთან შედარებით. სიტუაციის გამოსწორებისათვის საპროექტო ორგანიზაცია “ენერგოქსელპროექტის” მიერ დამუშავებული იქნა პროექტი, რომლიც ითვალისწინებდა ზემოაღნიშნულ ორ მალში შესაბამისად ერთი კუთხური და ერთი შუალედური ანძის ჩამატებას, რაც განხორციელდა კიდეც 2013 წელს, რითაც მოიხსნა არსებული პრობლემა.
2018 წელს ეგხ „ქართლი“-1“-ზე შეიცვალა 10 კილომეტრამდე სიგრძის АС400/51 ტიპის  დაზიანებული სადენი, რომელზეც დიდი რადენობით იყო დამონტაჟებული სარემონტო მომჭერები და ბანდაჟები. აღნიშნული სამუშაოს შესრულება მივიჩნიეთ პრიორიტეტულად, რადგან მსგავსი სარემონტო მომჭერებიდან 2014 და 2015 წლებში ზაფხულის პერიოდში 500 კვ ეგხ „იმერეთზე“ 700 მგვტ-ი დატვირთვის დროს გამოძვრა სადენი, რამაც გამოიწვია ელექტროგადამცემი ხაზის ავარიული გამორთვა.
500 კვ ეგხ „ქართლი-1“-ზე სრულად შეიცვალა ფაიფურის იზოლატორები შუშის იზოლატორებით (15 ათას ცალამდე). გარდა ფაიფურის იზოლატორებისა შეიცვალა ასევე ძლიერ დაჭუჭყიანებული იზოლატორები, რომლებიც გარკვეულ მეტეოროლოგიურ პირობებში ხდება გამტარი და ელექტროგადამცემი ხაზის ავარიული გამორთვის მიზეზი. 500 კვ ეგხ “ქართლი-1” და 330 კვ ეგხ “გარდაბანი” მარნეულისა და გარდაბნის მუნიციპალიტეტების ტერიტორიებზე გადის ძლიერი სამრეწველო და საველე დაჭუჭყიანების (განთავსებულია თბოელექტროსადგურები, მეტალურგიული ქარხანა, ცემენტის ქარხნები, სასოფლო-სამეურნეო სავარგულები და სხვა) ზონაში, და აღნიშნული ხაზების იზოლატორებიდან ჭუჭყის მოცილება ვერანაირი ქიმიური და მექანიკური საშუალებებით ვერ ხერხდება.

Электростанция 500 кВ «Картли-1» соединяет подстанции: «Ксани-500» и «Гардабани-500». Протяженность линии электропередачи составляет 91 км и включает 249 мачт. Линия электропередачи введена в эксплуатацию в 1968 году, по ней проложен кабель АС400/51. Проектная нагрузка электростанции составляет 900 МВт.
Одним из необходимых условий поддержания линий электропередачи в технически исправном состоянии, а также безопасности и санитарных норм обслуживающего персонала и населения, проживающего вдоль линий, является наличие минимально допустимого сечения между проводами линия и земля.
Для линии электропередачи одного и того же напряжения расстояние между проводами и землей является одним из определяющих условий напряженности электрического поля и увеличивается с уменьшением колеи.
Восстановление датчиков в основном производится путем разрезания земли под ЛЭП или, если есть возможность, — протягиванием проводов. Тем не менее, бывают случаи, когда привести размеры в пределах нормы такими методами становится невозможно.
Например: между опорами Н208-Н209 электростанции 500 кВ «Картли-1» в Мали сечение провода от реки Арагви и разделительной дамбы водопровода Сагурамо-Натахтари, по которому также была устроена дорога, составляло 5 метров вместо предусмотренных нормой 9 метров. Дорога на дамбе была перекрыта, движение транспорта запрещено. Аналогичная ситуация сложилась на Гомборском участке автодороги Тбилиси-Телави. В месте пересечения автомобильной дороги проводами N98-N99 «Картли-1» расстояние от проводов до поверхности дороги составило 7 метров, что является грубым нарушением проектной нормы пересечения автомобильных дорог. Предположительно, во время ремонта Гомборской дороги в этом месте уровень дорожного покрытия был поднят по сравнению с предыдущим. Чтобы исправить ситуацию, проектная организация «Энергоксельпроекти» разработала проект, предусматривавший добавление к упомянутым двум опорам одной угловой и одной промежуточной мачты, который был реализован в 2013 году, тем самым устранив имеющуюся проблему.
В 2018 году на «Картли»-1 был заменен поврежденный кабель типа АС400/51 длиной 10 километров, на котором было установлено большое количество ремонтных хомутов и бандажей. Выполнение указанных работ мы считали приоритетным, поскольку в летний период 2014 и 2015 годов на электростанции 500 кВ «Имеретская» при нагрузке 700 МВт произошел вырыв провода из аналогичных ремонтных зажимов, что привело к аварийной ситуации. отключение линии электропередачи.
На электростанции 500 кВ «Картли-1» фарфоровые изоляторы полностью заменены на стеклянные (до 15 тысяч штук). Помимо фарфоровых изоляторов были заменены также сильнозагрязненные изоляторы, которые в определенных метеоусловиях становятся причиной аварийного отключения токопроводящих и линий электропередачи. ЛЭП 500 кВ «Картли-1» и ЛЭП 330 кВ «Гардабани» проходят через территории муниципалитетов Марнеули и Гардабани с сильным промышленным и полевым загрязнением (ТЭЦ, металлургические заводы, цементные заводы, сельскохозяйственные поля и т.д.). ) и грязь с изоляторов указанных линий S Не удаляется ни химическими, ни механическими средствами.