500 კვ ელექტროგადამცემი ხაზი “კავკასიონი“ უნიკალური საინჟინრო ნაგებობაა, რომელსაც ქვეყნისთვის, მისი ენერგომომარაგებისა და უსაფრთხოებისთვის უდიდესი მნიშვნელობა აქვს. იგი ენგურჰესიდან მდინარეების ენგურის, ნაკრას, კოდორის, კლიჩის და ყუბანის ხეობებით ჰკვეთს ხიდასა და ნახარის უღელტეხილებს, გადაივლის ყარაჩაევო-ჩერქეზეთისა და ადიღეის რესპუბლიკების ტერიტორიებს და კრასნოდარის მხარეში შედის ქვესადგურ “ცენტრალნაიაში“
ელექტროგადამცემი ხაზის სიგრე 405 კმ-ია და მოიცავს 991 ანძას. საქართველოს ტერიტორიაზე გადამცემი ხაზის სიგრძე “ენგურჰესიდან” ნახარის უღელტეხილამდე 105 კმ-ია (236 ანძა). ექსპლუატაციაში შევიდა 1984 წელს. კოდორის ხეობაში იგი გადადის კავკასიონის მთავარ ქედზე. ტრასის რთული რელიეფის გამო მისი ექსპლუატაცია და რემონტი, განსაკუთრებით ზამთრის პირობებში მეტად გაძნელებულია. ეგხ-ს ავარიული გამორთვა იწვევს საქართველოს ენერგოსისტემის მდგრადობისა და ელექტროენერგიის ხარისხის გაუარესებას. ჯერჯერობით 500 კვ ეგხ “კავკასიონი” წარმოადგენს უალტერნატივო, ერთადერთ ელექტროგადამცემ ხაზს, რომლის მეშვეობითც შესაძლებელია ზაფხულში საქართველოს ჰიდროელექტროსადგურებზე გამომუშავებული ჭარბი ელექტროენერგიის რუსეთში გატანა, ხოლო ზამთარში რუსეთიდან დეფიციტის შევსება. იგი ასევე გამოიყენება, როგორც სატრანზიტო ელექტროგადამცემი ხაზი საქართველოს სხვა მეზობელ ქვეყნებში ელექტროენერგიის მიმოცვლისათვის.
ეგხ „კავკასიონის“ გამათულ მდგომარეობაში შენარჩუნება კომპანიის საქმიანობის ერთ-ერთ პრიორიტეტულ მიმართულებას წარმოადგენს. გადამცემი ხაზით შესაძლებელია რუსეთის ენერგოსისტემასთან პარალელურ რეჟიმში მუშაობა და 700 მგვტ სიმძლავრის მიმოცვლა.
კავკასიონის მთავარ ქედზე უმკაცრეს კლიმატურ ურთულეს რელიეფურ პირობებში გამავალი მაღალი ძაბვის ელექტროგადამცემი ხაზის სადენები და ანძები ყოველ ზამთარს შემოყინვისა თუ ზვავების გამო სერიოზულად ზიანდებოდა და მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენდა ენერგოსისტემისთვის. ორი და სამი ათასი მეტრის სიმაღლიდან დაქანებული ზვავის ხელოვნური ბარიერებით შეჩერება თითქმის შუძლებელი იყო. იყო შემთხვევები, როცა ნახარის უღელტეხილის მიდამოებში გამავალ ეგხ “კავკასიონის” ანძებს, ერთსა და იმავე ზონაში, წლის განმავლობაში რამდენჯერმე აქცევდა ზვავი. ამ ზონაში ანძების განსათავსებლად უფრო უსაფრთხო ადგილის ნახვა ფაქტობრივად შუძლებელი იყო.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე მიღებული იქნა გადაწყვეტილება, ზვავსაშიშ ზონებში, ანძების ნაცვლად, სადენების მთებს შორის გაჭიმულ ბაგირებზე დაკიდების თაობაზე, რომელიც სირთულის მიხედვით, მთებში, 2500 მეტრ სიმაღლეზე, ტექნიკისა და მასალების ატანა, ციცაბოზე კლდის დაბურღვა, ბაგირების ჩამაგრება და სადენების დაჭიმვა იყო უპრეცენდენტო და საქართველოში არ არსებობდა ანალოგი. კომპანიის სპეციალისტების შოთა მაისურაძის, იური ნადირაძისა და სხვების თავდაუზოგავი შრომით ყველაზე რთულ მონაკვეთზე ანძის ნაცვლად სადენები დაიკიდა ბაგირებზე, რითაც თავიდან იქნა აცილებული პრობლემა, რასაც ზვავები და შემოყინვა უქმნიდა ეგხ „კავკასიონს“ კოდორის ხეობაში გამავალ მონაკვეთზე 500 კვ ეგხ “კავკასიონი“-ის ბაგირული დაკიდება
როგორც ზემოთ აღინიშნა ეგხ „კავკასიონი“ გადის რთულ რელიეფურ და მეტეოროლოგიურ კლიმატურ არეალში. ეგხ-ს ავარიულ გამორთვებს ძირითადად იწვევს ატმოსფერული დაცლები. მდგომარეობას ართულებს ისიც, რომ ეგხ „კავკასიონი“ არ არის აღჭურვილი თანამედროვე სწრაფმოქმედი დაცვებით, ერთფაზა და სამფაზა ავტომატიური განმეორებითი ჩართვის მოწყობილობებით. აღნიშნული უზრუნველყოფდა, როგორც საქართველოსა და რუსეთის ენერგოსისტემების პარალელური რეჟიმში მუშაობის მდგრადობას, ასევე ენგურჰესის აგრეგატების იმედიანობას. ეგხ „კავკასიონის“ ავარიული გამორთვების სტატისტიკა გვიჩვენებს, რომ გამორთვების 90%-ზე მეტი გარდამავალი ერთფაზა მოკლე შერთვაა და ხაზზე ზემოაღნიშნული დაცვებისა და ავტომატიკის მოწყობილობების არსებობის შემთხვევაში თავიდან იქნებოდა აცილებული ეგხ-ს სამივე ფაზის გამორთვა და პარალელური მუშაობის რეჟიმის დარღვევა.
ეგხ „კავკასიონზე“ განსახორციელებელ დაცვებთან დაკავშირებით სს გეს „საქრუსენერგომ“ საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროდან მიიღო დავალება ეგხ-ს „ჯენერალ ელექტრიკის“ წარმოების დაცვის სისტემებით აღჭურვის თაობაზე. აღნიშნულის უზრუნველყოფის საჭირო შეიქმნა კვლევების ჩატარება მიკროპროცესორული ტერმინალის “Multiline L90”-ის გამოყენებით ეგხ „კავკასიონზე“ სარელეო დაცვის განხორციელების შესაძლებლობების დასადგენად, რისთვისაც გაფორმდა ხელშეკრულება რუსეთის რელეთმშენებლობის სამეცნიერო კვლევით ინსტიტუტთან ОАО «ВНИИР»-თან.
«ВНИИР»-ის მიერ წარმოდგენილი იქნა ანგარიში, რომელის დასკვნის საფუძველზეც ამჟამად მიმდინარეობს სამუშაოები, რომელიც დაკავშირებულია „ჯენერალ ელექტრიკთან“ ეგხ „კავკასიონზე“ სწრაფმოქმედი სარელეო დაცვის სისტემების მოწყობილობების, მათ შორის დაზიანების აღმომჩენი ხელსაწყოს მოწოდებაზე, მათ მონტაჟისა და გაწყობით სამუშაოებზე, პერსონალის მომზადებასა და მათ ტესტირებაზე. ეგხ „კავკასიონზე“ სწრაფმოქმედი სარელეო დაცვის სისტემები დამონტაჟდება ქვესადგურებში „ჯვარი-500“-სა და „ცენტრალნაიაში“.
500 კვ ეგხ „კავკასიონის“ საქართველოს ტერიტორიაზე გამავალ მონაკვეთს მომსახურებას უწევს სს გეს „საქრუსენერგოს“ წალენჯიხის საექსპლუატაციო-სარემონტო უბანი, ხოლო რუსეთის ტერიტორიაზე გამავალ მონაკვეთს სს გეს “საქრუსენერგოს” ყარაჩაის ფილიალი, რომელიც დაყოფილია მაიკოპისა და ყარაჩაევსკის საექსპლუატაციო-სარემონტო უბნებად.
უნდა აღინიშნოს, რომ ზამთრის დადგომასთან ერთად სხვა მეტეოროლოგიურ პრობლემებთან ერთად ელექტროგადამცემი ხაზის ავარიული გამორთვის ერთ-ერთ ძირითად საშიშროებას წარმოადგენს ყინულმოცვა. ყინულის ფენა, რომელიც ამ დროს წარმოიქმნება ელექტროგადამცემი ხაზის სადენებსა და მეხდამცავ გვარლზე, რამოდენიმეჯერ აჭარბებს მათ საკუთარ წონას. ამ დროს, როგორც წესი, ხდება გაბარიტის დარღვევა და ეგხ-ს ავარიული გამორთვა. ადვილი შესაძლებელია მათი გაწყვეტაც, რის გამოც ელექტროგადამცემი ხაზი შეიძლება დიდი ხნით გამოვიდეს მწყობრიდან. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველო არ წარმოადგენს ინტენსიური ყინულმოცვის ზონას, ერთეული შემთხვევები ფიქსირდება 500 კვ ეგხ-ებზე “იმერეთსა” და „ქართლი-1”-ზე, რასაც მოჰყვა ავარიული გამორთვები. ეგხ „იმერეთის” შემთხვევაში ყინულმოცვები ძირითადად გვხვდება ეგხ-ს მდინარე რიონის გადაკვეთაზე, ხოლო „ქართლი-1”-ის შემთხვევაში – თბილისთან ახლოს, სოფელ ნორიოსთან. ყინულმოცვა ძირითადი პრობლემაა ეგხ „კავკასიონის” კოდორის ხეობისა და რუსეთის ტერიტორიაზე გამავალ მონაკვეთებზე, სადაც ადრე განხორციელებული იყო ყინულმოცვის დნობის მოწყობილობები, რომლებიც დროთა განმავლობაში გამოვიდა მწყობრიდან. დღეისათვის კომპანიის დაფინანსებით 500 კვ ეგხ „კავკასიონზე”, რუსეთის ტერიტორიაზე, ყარაჩაი-ჩერქეზეთის რესპუბლიკის ზელენჩუკის რაიონში აშენდა და ექსპლუატაციაში შევიდა ყინულმოცვის დნობის პუნქტი, რომლითც შესაძლებელია ყინულმოცვის დნობა ელექტროგადამცემი ხაზის სადენებზე ქვესადგურ “ცენტრალნაიადან” 200 კილომეტრიან უბანზე 500 კვ ეგხ “კავკასიონი“-ის ყინულმოცვის დნობის მოწყობა

Линия электропередачи 500 кВ «Кавкасион» представляет собой уникальное инженерное сооружение, имеющее огромное значение для страны, ее энергообеспечения и безопасности. Он пересекает перевалы Хида и Нахари от Энгуреси через долины рек Ингури, Накра, Кодори, Клич и Кубань, пересекает территории Карачаево-Черкесской и Адыгейской республик и заходит в Краснодарский край на подстанции «Центральная».
Протяженность линии электропередачи составляет 405 км и включает 991 мачту. Длина линии электропередачи на территории Грузии от «Энгуреси» до перевала Нахари составляет 105 км (236 мачт). Он был введен в эксплуатацию в 1984 году. В Кодорской долине она переходит в главный хребет Кавказа. Из-за сложного рельефа пути его эксплуатация и ремонт весьма затруднены, особенно в зимних условиях. Аварийная остановка электростанции приводит к ухудшению стабильности энергосистемы Грузии и качества электроэнергии. Пока что ЭГК 500 кВ «Кавкасион» представляет собой альтернативную, единственную ЛЭП, по которой летом можно экспортировать излишки электроэнергии, производимой на ГЭС Грузии, в Россию, а также восполнить дефицит Россия зимой. Он также используется в качестве транзитной линии электропередачи для обмена электроэнергией в других соседних с Грузией странах.
Сохранение «Кавкасиона» в открытом состоянии — одно из приоритетных направлений деятельности компании. С помощью ЛЭП можно работать в параллельном режиме с энергосистемой России и обмениваться мощностью 700 МВт.
Провода и мачты высоковольтной линии электропередачи, проходящей по главному хребту Кавказа в тяжелейших климатических и сложнейших условиях местности, каждую зиму серьезно повреждаются из-за обледенения или схода лавин и представляют значительную проблему для энергосистемы. Остановить лавину с высоты двух и трех тысяч метров искусственными преградами было практически невозможно. Были случаи, когда так называемые «Кавказские» пилоны, проходящие через перевал Нахари в том же районе, несколько раз в течение года опрокидывались лавиной. Более безопасного места для размещения мачт в этом районе найти было практически невозможно.
В результате вышеизложенного было принято решение вместо мачт в лавиноопасных районах подвешивать тросы на натянутых между горами веревках, которые, в зависимости от сложности, в горах, на высоте 2500 метров, перевозят снаряжение. и материалы, бурение скалы на крутом склоне, крепление веревок и натяжение тросов были беспрецедентными и не имели аналогов в Грузии. Благодаря самоотверженной работе специалистов компании Шота Майсурадзе, Юрия Надирадзе и других, на самом сложном участке вместо мачты провода были подвешены на тросах, что позволило избежать проблемы, вызванной сходом лавин и замерзанием «Кавкасиона» на проходящем участке. Кодорская долина.
Как уже говорилось выше, так называемый «Кавказ» проходит через сложный по рельефу и метеорологическому климату район. Аварийные отключения ЭКГ в основном вызваны атмосферными выбросами. Ситуация осложняется тем, что так называемый «Кавказ» не оснащен современными быстродействующими средствами защиты, однофазными и трехфазными устройствами автоматического переподключения. Это обеспечило устойчивость параллельной работы энергосистем Грузии и России, а также надежность агрегатов Ингурской ГЭС. Статистика аварийных остановов электростанции «Кавкасион» показывает, что более 90% отключений электроэнергии являются кратковременными однофазными короткими замыканиями, и при наличии на линии вышеупомянутых защит и автоматов происходит отключение всех трех фаз. электростанции и нарушения режима параллельной работы удалось бы избежать.
В связи с защитными мерами, которые будут реализованы на электростанции «Кавкасион», АО «Сакрусэнерго» получило заказ от Министерства экономики и устойчивого развития Грузии на оснащение электростанции «Дженерал Электрик» системами производственной защиты. Для обеспечения вышесказанного необходимо было провести исследования с использованием микропроцессорного терминала «Мультилайн Л90» для определения возможностей реализации релейной защиты на так называемом «Кавказе», для чего был заключен договор с Российским НИИ релейного строительства ОАО «ВНИИР».
«ВНИИР» представил отчет, по итогам которого выполнены работы, связанные с «Дженерал Электрик» по поставке быстродействующих устройств систем релейной защиты, в том числе устройств обнаружения повреждений, их монтажно-монтажным работам, обучению персонала и их эксплуатации. тестирование. Системы быстродействующей релейной защиты будут установлены на «Кавкасионе» на подстанциях «Зври-500» и «Центральная».
Участок 500 кВ Эгх «Кавкасион», проходящий по территории Грузии, обслуживается Цаленджихским оперативно-ремонтным районом АО ГП «Сакрусэнерго», а также Карачаевским филиалом АО ГП «Сакрусэнерго», который разделен на Майкопский и Карачаевский филиалы. эксплуатационно-ремонтные участки и участок, проходящий по территории России.
Следует отметить, что с наступлением зимы другой метеорологНаряду с проблемами с водой, одной из главных опасностей аварийного отключения ЛЭП является обледенение. Слой льда, образующийся на проводах ЛЭП и защитном проводе, в это время превышает их собственный вес в несколько раз. В это время, как правило, происходит нарушение манометра и аварийная остановка двигателя. Их легко сломать, из-за чего линия электропередачи может надолго выйти из строя. Несмотря на то, что Грузия не является зоной интенсивного обледенения, на электростанциях 500 кВ «Имерет» и «Картли-1» были зафиксированы единичные случаи, сопровождавшиеся аварийными отключениями. В случае с «Имеретийским» Эгхом ледяные шапки в основном встречаются на переправе реки Рион через Эгх, а в случае с «Картли-1» — недалеко от Тбилиси, в районе села Норио. Обледенение является основной проблемой на участках так называемого «Кавказа», проходящих через Кодорское ущелье и территорию России, где ранее были установлены устройства для плавления льда, которые со временем вышли из строя. На сегодняшний день на средства компании построен и введен в эксплуатацию противообледенительный пункт на подстанции 500 кВ «Кавкасион» в Зеленчукском районе Республики Карачаево-Черкесия, на территории России.